Verborgen gebreken – deel 2: asbest

Bouw- en vastgoedrecht
Blog
18 september 2020

Koop je een woning, blijkt er asbest in de woning te zitten. Is het mogelijk om de kosten van een asbestsanering te verhalen op de verkoper?
Die vraag wordt regelmatig gesteld. Het antwoord hangt af van de feiten en omstandigheden.

Volgens artikel 6.1 NVM-koopakte aanvaardt de koper de woning met alle zichtbare en onzichtbare gebreken. Daartegenover garandeert volgens artikel 6.3 de verkoper dat de woning de feitelijke eigenschappen heeft die voor normaal gebruik noodzakelijk zijn.

Hechtgebonden asbest

Niet alle asbest maakt de woning ongeschikt voor normaal gebruik, zo blijkt uit de rechtspraak. Bijvoorbeeld, ‘hechtgebonden’ asbest werd vroeger veelvuldig toegepast bij de isolatie van daken en leidingen. Zolang er niet in wordt geboord of gezaagd, is deze asbest niet gevaarlijk en maakt de woning niet ongeschikt voor normaal gebruik; ook niet als de koper van plan is om een niet-noodzakelijke verbouwing uit te voeren. Dan geldt artikel 6.1 NVM-koopakte en is de verkoper niet aansprakelijk.

Garantieverplichting

Doet zich echter de situatie voor dat het aanwezige asbest, ook zonder hak- en breekwerk, gevaar oplevert voor de gezondheid, dan is de woning niet geschikt voor normaal gebruik. In zo’n geval schendt de verkoper de op hem/haar rustende garantieverplichting.

‘Ik weet het niet…’

In de koopovereenkomst staat vaak een clausule dat de verkoper verklaart dat hij niet weet of er asbest in de woning aanwezig is. Blijkt de verkoper een onjuiste mededeling te hebben gedaan, dan kan de verkoper zich niet beroepen op de uitsluiting van aansprakelijkheid van artikel 6.1 NVM-koopakte. Maar toon dat maar eens aan!

Onderzoeksplicht

De koper heeft zelf ook een onderzoeksplicht. Hij dient vragen te stellen aan de verkoper en zo nodig bouwkundig onderzoek te (laten) verrichten. Dat is vooral bij oudere woningen verstandig. Want in woningen die in de periode tussen 1960 en 1993 (invoering van asbestverbod) blijkt bij zo’n 80% in meer of mindere mate asbest te zijn verwerkt.

Wilt u hier nu al meer over weten? Bel mij gerust op tel. 0172 – 42 41 72 of vul het contactformulier in.




    Gerelateerde blogs

    Kwalificatie huurovereenkomst bedrijfsruimte, blijf opletten

    17 mei 2024

    Kwalificatie huurovereenkomst bedrijfsruimte, blijf opletten

    De huur van zakelijk vastgoed: het ene bedrijfspand is de andere niet. De wet biedt […]


    Lees meer ›
    Woning in brand door telefoonoplader: schadevergoeding voor buren?

    8 mei 2024

    Woning in brand door telefoonoplader: schadevergoeding voor buren?

    Kunnen de buren hun schade verhalen op de buurman bij wie de brand is ontstaan? […]


    Lees meer ›
    Wild west op de woningmarkt

    26 april 2022

    Wild west op de woningmarkt

    Ik werd gebeld door een teleurgestelde koper. Hij had een mooie woning op Funda gevonden. […]


    Lees meer ›